адв. Йордан Даскалов, тел. 0889 967 151; e-mail: office@personal-lawoffice.eu
Работодателите знаят, че най-ефективният способ за санкциониране на служител, който не спазва правилата за работа, е паричната санкция.
Затова и масово налагат глоби на тези от работниците, които не изпълняват поетите задължения. Обществена тайна е практиката за подобно „глобяване“ – особено при закъснения за работа.
Но според българското законодателство това е незаконно.
В Кодекса на труда изрично са изброени наказанията, които работодателят има право да налага при нарушения на трудовата дисциплина. Сред тях не е предвидена възможност за финансова санкция(т.е. глоба).
Също така самото удържане на суми от трудовите възнаграждения е възможно при спазване на допълнителни, изрично установени в закона изисквания.
Възможно ли е тогава налагането на глоби на служители, които не спазват правилата за работа?
Да разбира се, и то не само при закъснения за работа, но и за други нарушения. колкото и да звучи в противоречие с казаното по-горе. Но трябва да бъде направено така, че да не се нарушават законовите изисквания.
Основният проблем е, че правилата, свързани с отговорността на служителите не само в частните фирми, но дори и във ведомства от държавната администрация, не винаги са съобразени с изискванията на закона.
Грешка би било, във вътрешни актове на работодателя, като санкция за каквито и да било нарушения на трудовата дисциплина, да се предвижда налагането на глоба – и то под формата на удръжка от трудовото възнаграждение.
Именно заради законовите ограничения няма унверсален вариант за въвеждане на общо правило за налагане на парични санкции от страна на работодателя.
Необходимо е това да става според особеностите на дейността в предприятието-работодател.
При въпроси свържете се с Правна кантора „Даскалов“, тел. 0889 967 151; e-mail: office@personal-lawoffice.eu